март-Рей Консултинг е фирмата, която създадох след приключване на втория ми кметски мандат. Тя е насочена към консултантска дейност.
Това, което правя е разработка на бизнес-планове, разработка и управление на проекти, включително по европейските програми, разработка и поддържане на системи за управление на качеството. Години наред се занимавах с разработка и поддържане на интернет страници, но почетната ми възраст намали рязко броя на клиентите ми. Поддържам няколко сайта, повечето от които са лично мои.
Значителна част от дейността ми са различни обучения, свързани с местните власти, както и по други актуални теми.
През 2020 година проведох два пъти 200 часово обучение за млади хора на тема "Дигитални умения" в рамките на проекта EDIBO, едното присъствено, а второто, поради ограниченията, наложени от COVID-19 - дистанционно.
-
Фирмата ми "Смарт Рей консултинг" е това, с което исках да се занимавам след приключване на твърде активния ми обществен живот.
-
При проектирането на къщата ми в село Стожер беше заложено изграждане на офис в двуетажната част на сградата.
-
Офисът ми е много удобен за концентрирана и производителна работа. Разположението му в село ми дава тишина и спокойствие.
-
Разработката на бизнес-проекти е едно от направленията, в които работя. Диаграма на развитието на норвежка фирма за услуги.
-
Финансови разчети в бизнес-план на стартираща международна фирма за туристически услуги.
-
Доклад за възможностите за разработка на системи за управление на качеството в българските общини на Втория Балкански форум по качеството.
-
Обучение на администрацията на Община Тетевен по прилагане на разработената система ISO9001.
-
Разработка на системи за управление на качеството в Община Харманли.
-
Основател съм на Общинската мрежа за енергийна ефективност. Преминал съм различни обучения на тази тема, снимката е от обучение в САЩ.
-
Разработката на WEB сайтове е едно от любимите ми занимания. Сайт на неправителствената организация "Клуб за устойчиво развитие на гражданското общество" - www.csdcs.org
-
Обучение на общинската администрация на Община Русе.
-
Обучение на местните власти в Македония.
-
Годишна среща на местните власти, лекция на тема "Smart Cities - достижими ли са за българските общини?".
-
Обучение по "Структури на гражданското общество".
-
Европейската статистика показва, че сме на последно място и в дигиталните умения и трябва доста да поработим, за да сме в крак с изискванията на 21 век. Бях поканен от европейския проект EDIBO да организирам обучение по Дигитални умения.
-
През 2020 г. разработих учебен курс и два пъти проведох 200 часово обучение по дигитални умения - едно присъствено и едно дистанционно.
-
Имам значителен опит в използването на компютри за изпълнение на разнообразни ежедневни задачи и с удоволствие го предавам на по-младите от мен.
-
Проблемите, които COVID-19 създаде ми наложиха да премина на дистанционни форми на обучение и да създам собствено малко студио за тази цел.
-
Компютърните програми, които използвам, ми дават възможност да разработвам бързо и качествено учебни филми и клипове.
-
От 2012 година членувам в неправителствената организация "Клуб за развитие на гражданското общество", която работи в областта на устойчивата градска мобилност.
-
2012 г. - Представяне на проекта SEEMORE в Курортен комплекс "Албена". SEEMORE демонстрира как с местни усилия може да се промени начинът на достъп до курортните зони, за да стане по-екологичен, безопасен и здравословен за туристите и населението.
-
2013 г. - Обучение по проекта SEEMORE
-
2013 г. - Брошура за забележителностите за посещение от туристи за региона на Добрич, изготвена по проекта SEEMORE.
-
2013 г. - Учебно посещение по устойчив туризъм в Австрия и Словакия и посещение на Velocity Conference in Vienna.
-
2013 г. - Италия, партньорска среща по проекта BUMP. BUMP предоставя на общините познания и умения за планиране и управление на устойчивата мобилност.
-
2014 г. - Германия, обсъждане на методиките за разработка на Планове за устойчива градска мобилност.
-
2014 г. - Унгария, партньорска среща по проекта TRANSDANUBE. TRANSDANUBE цели да подобри достъпността и транспортните услуги край река Дунав, като предпоставка за икономическото развитие.
-
2014 г. - Представяне на проекта ENDURANCE пред експерти по европейски проекти на общините. ENDURANCE създава мрежа от европейски градове, в които са внедрени Устойчиви планове за градска мобилност.
-
2015 г. - Разработване на План за устойчива градска мобилност на община Велико Търново по проекта BUMP.
-
2015 г. - Конкурс за рисунки на деца по проекта TRAFFIC SNAKE в Добрич. The Traffic Snake Game е кампания, създадена за насърчаване на ходенето пеш и колоезденето до училище.
-
2015 г. - Румъния, модериране на дискусия по проекта BUMP.
-
2016 г. - Варна, обучение по BUMP в общината.
-
2016 г. - Варна, обучение по проекта LAST MILE при областния управител на Варненска област. LAST MILE изгражда устойчива транспортна верига „последната миля“ от пътуването до туристическите дестинации и малките селища в курортните региони.
-
2017 г. - Португалия, участие в Европейския форум по устойчива мобилност CIVITAS 2017.
-
2017 г. - Австрия, партньорска среща по TRANSDANUBE.PEARLS. Основна цел на проекта е да допринесе за развитието на Дунавския регион чрез обезпечаване на устойчива мобилност за местните жители и туристите.
-
2017 г. - Австрия, демонстрация на екологични атракции за туристите по проекта TRANSDANUBE.PEARLS.
-
2018 г. - Презентация "Участие на университетите в устойчивата градска мобилност" пред катедрата по транспорт на Техническия университет Русе.
-
2018 г. - Финландия - Среща на комуникационните експерти по проекта ECCENTRIC. ECCENTRIC е мрежа от градове с относително еднакъв опит в устойчивата градска мобилност.
-
2019 г. - Испания - Среща на Steering Committee по проекта LAST MILE.
-
2019 г. - Швеция - Общо събрание и Шеста партньорска среща по ECCENTRIC.
рез 2012 година станах член на неправителствената организация "Клуб за развитие на гражданското общество", която работи основно в областта на устойчивата градска мобилност. Участвал съм в редица европейски проекти: TRANSDANUBE, SEEMORE, BUMP, ENDURANCE, PROSPERITY, TRANSDANUBE.PEARLS, Last Mile, ECCENTRIC, SABRINA като експерт.
В рамките на проекта BUMP обучавах общински служители от 10 големи български общини и участвах в разработката на техни Планове за устойчиво градска мобилност.
Разработил съм и поддържам сайта на клуба www.csdcs.org , интернет мрежата ENDURANCE в България, електронния бюлетин на клуба.
инаги активно съм работил в неправителствените организации.
От 1993 година до момента съм председател на Управителния съвет на Търговско-промишлената палата на Добрич. Заедно с това съм член на Управителния съвет на Българската търговско-промишлена палата. Палатите се занимават с предоставяне на услуги и подкрепа на бизнеса.
От 1998 година съм председател на Управителния съвет на Фондацията за реформа в местното самоуправление. Фондацията беше основана през 1996 година с подкрепата на Американската агенция за международно развитие и направи много за развитието и утвърждаването на местното самоуправление в България.
И в двете организации работя на обществени начала и не получавам възнаграждение за работата си.
-
Заседание на Европалатите - 2018 г.
-
Екипът на Търговско-промишлена палата Добрич 1998 г.
-
Среща в Търговско-промишлената палата на Израел в Тел-Авив - 1994 г.
-
Търговско-промишлената палата провежда двустранни срещи в помощ на местния бизнес. Кооперационна борса с Райналд-Пфалц.
-
Среща с Търговско-промишлената палата на Одрин.
-
Палатата партнира активно в десетки международни проекти.
-
Главният секретар на ТПП-Добрич представя дейността на палатата пред Управителния съвет на Българската търговско-промишлена палата.
-
Повече от двадесет години ТПП-Добрич е домакин на един от европейските информационни центрове за помощ на бизнеса.
-
Участие в конференцията на Евро-инфо центровете - Португалия 2003 г.
-
От 2021 г. Търговско-промишлената палата на Добрич е домакин и на Информационен център "Европа Директно".
-
Управителен съвет на Фондацията за реформа в местното самоуправление в периода 1998 – 2004 г..
-
Заседание на управителния съвет в залата на ФРМС, София, ул. Сан Стефано 22А
-
В периода 1996 - 2007 година ФРМС изигра изключително важна роля в подготовката на местните власти по проблемите на местното самоуправление и подготовката им за присъединяването към ЕС.
-
Конференция "Маркетинг на общината", част от инициативата по сертифициране "Община, готова за бизнес развитие".
-
Втора годишна конференция "Общините и бизнесът - партньори за икономическо развитие" в партньорсто в Международна асоциация на градските управи (МАГУ), Вашингтон, САЩ.
-
ФРМС организираше за местните власти изучаване опита на други страни, в различни области на местното развитие – гражданско участие, прозрачно и отговорно местно самоуправление, общински жилищни политики, местно икономическо развитие и други.
-
Изпълнителната директорка на ФРМС представя дейността на фондацията на президента Георги Първанов (Годишна среща на местните власти, Албена).
-
Международна конференция за електронизация на местното самоуправление. ФРМС Разработи и започна пилотно внедряване на концепцията за обслужване на едно гише в българските общини.
-
ФРМС, съвместно с Международната асоциация на градските управи, САЩ в продължение на десет години изпълняваше програма за техническо партньорство между американски и български общини приключила със създаването на Българско партньорство за местно икономическо развитие.